Nie będzie na razie szkoły na Chrzanowie, rozbudowa czeka trzy inne placówki. – Krótki przewodnik po najnowszych zmianach budżetowych w dzielnicy.

3 kwietnia odbyła się kolejna sesja Rady Dzielnicy Bemowo, w trakcie której omawiano m.in. zmiany budżetowe. Co udało się uchwalić?

Inwestycje Edukacyjne i nowy Ośrodek Pomocy Społecznej

1. Rada przesunęła 7,5 mln złotych na budowę nowego żłobka. Będzie on zlokalizowany na Jelonkach Południowych przy ul. Połczyńskiej 88. Inwestycja ma być realizowana wraz z m.st. Warszawa w ramach programu Prezydenta Trzaskowskiego dotyczącego zapewnienia opieki najmłodszym mieszkańcom stolicy. W żłobku opiekę znajdzie 150 dzieci. Nie zapisujcie jednak jeszcze dzieci – 2019 rok to na razie przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

2. Jednocześnie środki na budowę szkoły na Chrzanowie zostały przesunięte na 2020 rok. Działka, na której miała powstać szkoła nie ma doprowadzonych mediów czy też kanalizacji. MPWiK nie planuje przyłącza w tym roku – w związku z tym budowa nie może się rozpocząć. W planach jest budowa ulicy NowoCzłuchowskiej, która ma umożliwić budowę szkoły w najbliższych latach. Zarząd deklarował iż zależy im na tej inwestycji i stanie się to jak najszybciej będzie to możliwe.

3. Wciąż zwiększającą się liczbę uczniów z Chrzanowa mają obsłużyć dwie okoliczne szkoły – Szobera oraz Rozłogi.  Rozbudowę szkoły przy Szobera wpisano do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ma kosztować 30 mln złotych. Na razie przekazano ponad 300 tysięcy na prace koncepcyjne, które mają określić chłonność działki czyli jak i gdzie szkołę można rozbudować. Jednocześnie planuje się przenieść Ośrodek Pomocy Społecznej, aby uwolnić pomieszczenia w szkole na Rozłogi dla przyszłych uczniów. Na razie przesunięto jedynie 800 tysięcy na prace koncepcyjne. OPS ma być zlokalizowany niedaleko pętli na Nowym Bemowie.

4. Kolejne rozbudowy wpisane do WPF to szkoła na Thommego (przewidywany koszt 27 mln zł) oraz szkoła na Oławskiej (24 mln zł). Jednocześnie burmistrz Hanna Głowacka powiedziała, iż chciałaby na Bemowie stworzyć więcej mniejszych szkół, ale dzielnica boryka się z problemem braku własnych działek, na których można by budować.

5. Za 500 000 zł będzie sondowana możliwość rozbudowy szkoły nr 82 przy ul. Górczewska 201, jeżeli nie rozbudowa to może chociaż sala gimnastyczna. Wiemy, że rodzice zgłaszają taką potrzebę. Na razie urzędnicy nie chcą się wypowiadać czy może chodzić o dobudowanie piętra czy może osobnego budynku obok. To ma być zbadane za kwotę powyżej.

Sport i Kultura

6. Radni chcą najwidoczniej spełnić swoje obietnice wyborcze ponieważ wracają do kwestii budowy basenu. Na ten cel przesunięto 7 milionów złotych Jednak całkowity koszt to kilkadziesiąt więcej, a dalszego finansowania na razie brak więc nie wiadomo jak potoczą sie losy tej inwestycji. Lokalizacja basenu niestety się nie zmieniła, wciąż jest to ul. Lazurowa obok Urbanowicza i trasy S8. Jeden z pracowników ratusza powiedział nam, iż były rozważane inne lokalizacje jednak kubatura projektu, który dzielnica posiada nie pozwoliła na zmianę lokalizacji. Gdyby trzeba było zamawiać nowy projekt inwestycja odsunęłaby się znacznie w czasie, a pieniądze na poprzedni byłyby wyrzucone w błoto.

7. Jednocześnie zdjęto 12 milionów złotych z zadania budowa siedziby Bemowskiego Centrum Kultury, a właściwie przesunięto na 2021, ponieważ obiektywnie nie ma teraz szans na realizację tej inwestycji. Są inne priorytety. Nowa siedziba miała być zlokalizowana niedaleko skrzyżowania ul.Powstańców Śląskich i ul.Radiowej.

8. W budżecie pojawiło się też kilka nowości. Pierwszą z nich jest budowa dwóch siłowni plenerowych dla osób niepełnosprawnych (jedna w Parku Górczewska idąc od szkoły na Czumy w stronę amfiteatru, a druga na terenie Fortu Bema, w pobliżu placu zabaw dla maluchów). Koszt jednej siłowni to ok 120.000 zł. Drugą propozycją jest stworzenie punktu widokowego z huśtawką i teleskopami na jednej z górek w Parku Górczewska. Będzie tam można obserwować zachody słońca oraz gwiazdy. Koszt inwestycji to 172 000zł.

9. Radni nie zapomnieli również o Boernerowie (o którym pisaliśmy niedawno w kontekście budowy osiedla na terenie lasu Bemowskiego LINK TUTAJ http://bemowotv.pl/osiedle-w-lesie-bemowskim-kilka-faktow-jak-do-tego-doszlo/). Zostanie tam stworzony plac zabaw i siłownia plenerowa za 120 000 zł wraz z ławkami i koszami. Lokalizacja to tyły hali sportowej.

Drogi, remonty i inne

10.  Dużym zaskoczeniem jest zdjęcie prawie 4 milionów z budowy ul. Marynin, który mógłby być alternatywnym wyjazdem dla osiedla Górce w trakcie budowy II linii metra. Burmistrz Urszula Kierzkowska tłumaczyła iż MPWiK planuje przyłącza w tym rejonie dopiero w 2020 roku, w związku z tym nie można zrealizować inwestycji drogowej w tym roku. W myśl obowiązujących praktyk najpierw media potem droga (by nie zrywać nawierzchni dwa razy). Część tej drogi zostanie wybudowana również przez dewelopera. Zarząd dzielnicy obiecał, że stanie sie to jak najszybciej będzie to możliwe.

11. Środki na budowę ulic Świętochowskiego, Telefonicznej  oraz Siemianowicza zostały przesunięte na 2020 rok. W przypadku tej pierwszej pojawia sie konieczność budowy drogi przeciwpożarowej w związku z czym cały dojazd do szkoły na ul. Szobera ma być przeprojektowany. Rozważane też będzie pewnego rodzaju połączenie z ul. Klemensiewicza.

12. Kolejne mniejsze zmiany to np:

-73 000 zł na remont amfiteatru w Paru Górczewska ( m.in. słupów podtrzymujących dach).

-48 000 zł na zakup nowych koszy i opróżnianie istniejących.

-434 000 zł na dalszą adaptacje pomieszczeń dla Ośrodka Wsparcia dla Seniorów przy Lazurowej 14. 

-74 000 zł na pomoc osobom bezrobotnym w ramach zatrudnienia ich przy kolportażu dzielnicowego miesięcznika informacyjnego.

-58 000 zł na dożywianie dzieci w szkołach

-227 000 na remont sali sesji w budynku ratusza

Oprócz budżetu radni debatowali m.in nad propozycją Zarządu Transportu Miejskiego aby stacje metra na Bemowie obok ratusza nazwać…. STACJA METRA BEMOWO. Radni i Zarząd jednogłośnie sprzeciwili sie temu pomysłowi i zaproponowali nazwę BEMOWO-RATUSZ.

Innym punktem były zmiany w statucie rady dzielnicy. Radni zaproponowali zmiany mające uniemożliwić w przyszłości powtórkę z tego co mieliśmy w poprzedniej kadencji czyli blokowanie posiedzeń kiedy to przez przewodniczącego rady (wówczas z PIS) sesje nie odbywały się przez rok! Miejmy nadzieję, że te zmiany wejdą w życie bo jednak dobrze aby nasi włodarze pracowali… w końcu za to im płacą. A wy co sądzicie o opisanych powyżej inicjatywach?

Poinformuj nas!!!
close slider