Wieści z Dzielnicy – Tydzień 25

Wieści z dzielnicy – Zamknięte przedszkole, kroczek w stronę szkoły na Chrzanowie i podsumowanie ostatniej sesji.

Wciąż kolejki w ratuszu

Ratusz od dwóch tygodni działa pełną parą, przynajmniej w założeniu, bo wielu pracowników wciąż przebywa w domu na tzn. zasiłku Covid19 lub zwolnieniu lekarskim. Dzięki zaniechaniu pracy zmianowej w teorii możemy załatwić coraz więcej spraw urzędowych, ale w praktyce do ratusza ciężko się dodzwonić. Osoby bez uprzedniego umówienia wciąż nie są wpuszczane, a terminy niektórych formalności dość odległe. Nie jest to w zasadzie niczyja wina. Urzędnik to też człowiek z zasiłku ma prawo skorzystać. Sprawy dodatkowo nie ułatwiają nadchodzące wybory. Część pracowników zostało oddelegowanych do obsługi zaświadczeń z tym związanych (więcej informacji jak się można zarejestrować pod linkiem https://www.bemowo.waw.pl/aktualnosc/wybory-prezydenckie-2020-przydatne-informacje/). Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że można by jakoś lepiej tym wszystkim zarządzać. Dla przykładu w dzielnicy Ursynów czas oczekiwania na rejestracje samochodu to kilka dni, u nas termin jest dopiero na lipiec.  Inną sprawą jest niedawny przypadek wirusa stwierdzony u jednej z pracownic wydziału świadczeń. Kilkunastu urzędników zostało przebadanych. Na szczęście wszystkie testy miały wynik negatywny. Pozostaje nam mieć nadzieję, że czas będzie działał jednak na korzyść mieszkańców, a kolejki w końcu się rozładują.

Koronawirus w szkole i przedszkolach

Tymczasem bemowska oświata radzi sobie nieźle. Było wprawdzie kilka sytuacji alarmowych, jeśli chodzi o przypadki zakażenia. Dla przykładu przedszkole 406 na ul. Kaden-Bandrowskiego zostało tymczasowo zamknięte po stwierdzeniu koronawirusa u jednaj z nauczycielek. To niewielka placówka, ale wszystkie dzieci i personel zostały objęte kwarantanną. W szkole 350 na ul. Irzykowskiego na konsultacjach pojawiła się uczennica, która jest zakażona. Wszyscy, którzy mieli z nią kontakt zostali poinformowani, a placówka przed egzaminami ósmoklasisty została jednak dokładnie zdezynfekowana, więc należy uznać, że zagrożenia dla pozostałych uczniów nie ma. Kolejną sytuacją było objęcie kwarantanną dwóch uczniów z przedszkola 390 na ulicy Secemińskiej jednak wygląda na to, że kolejne przypadki się nie pojawiają.  Oby tak zostało dalej. Sam egzamin ósmoklasisty przebiega bez zarzutu (oprócz dwóch uczniów z Covid19, którzy napiszą go w lipcu). Rok szkolny chyli się ku końcowi, wkrótce koniec nauki zdalnej dzięki czemu odetchną szczególnie rodzice. Poza ok. 40 przypadkami większość uczniów nie będzie miało problemów ze zdaniem do następnej klasy. Bemowskie przedszkola będą dyżurować przez 6 tygodni, a program Lato w Mieście odbędzie się wg harmonogramu. Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym, czyli minimum 3m2 na osobę w sali co daje około 16 osób w grupie.

W ramach ciekawostki można dodać, że koszt jaki poniosły bemowskie placówki oświatowe w związku z przeciwdziałaniem Covid-19 to ok 400 000 zł (zakup środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek itp.).  Wydaje się, że coraz więcej rodziców korzysta z opieki w placówkach. Między 18 a 22 maja do przedszkoli poszło jedynie 45% z zadeklarowanej (nie całkowitej) liczby dzieci w zeszłym tygodniu było to już 70%. Należy jednak pamiętać, że ogólnie obecnie z opieki przedszkolnej korzysta jedynie 15% bemowskich przedszkolaków i 5% dzieci ze szkół podstawowych. Czy w wakacje będzie to większa liczba zobaczymy,

Radni online

Rada Dzielnicy dalej obraduje w trybie zdalnym. Na sesji 17.06 radni prawie jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie budowy zespołu szkolno-przedszkolnego na terenie Chrzanowa uznając to za priorytet inwestycyjny. Nie przybliża nas to jednak zbytnio do realizacji tej inwestycji, ponieważ wciąż nie ma na nią finansowania. Zadanie też nie jest formalnie wpisane do realizacji. Działka, na której ma powstać szkoła nie ma żadnych mediów. Czeka również na powstanie drogi dojazdowej. Jedyne co zostało powiedziane, to fakt, że to zadanie wciąż jest dla radnych ważne i niejako zobowiązują Zarząd dzielnicy o jego dalszą realizację.

Poza tym rada debatowała nad rozbudową szkoły na ul Szobera. Przetarg na to zadanie był gotowy już w grudniu jednak po zmianach w Zarządzie nie został ogłoszony, aż do momentu wybuchu epidemii, która dodatkowo przesunęła to w czasie. W związku z tym część środków trzeba było przesunąć na kolejny rok. Planowane uruchomienie nowego skrzydła to 1 września 2022 roku. Wraz z tą inwestycją będzie rozbudowana ulica Świętochowskiego. Zobaczymy jednak czy planowane przesuniecie nie przesunie się jeszcze bardziej bo jeszcze Rada Miasta musi zaakceptować i wprowadzić to zadanie, a przed wakacjami nie ma już na to raczej szans. Szkoda, bo rozbudowa tej szkoły ma odciążyć placówkę, która pęka w szwach właśnie z powodu coraz większej liczny mieszkańców Chrzanowa.

Pojawił się również temat nieużywanych kortów tenisowych przy ulicy Raginisa. Jeden z radnych (Wybieramy Bemowo) zgłosił pomysł, aby teren wyremontować za pieniądze dzielnicy i zrobić tam szkółkę tenisową dostępną dla mieszkańców. Obecny plan zakłada wydzierżawienie terenu podmiotom prywatnym co jednak mogłoby sprawić, że koszty gry byłyby bardzo wysokie. Czy Zarząd przychyli się do pomysłu remontu wartego 2 miliony złotych? Nie jesteśmy optymistyczni biorąc pod uwagę, że wydatki w mieście zostały znacznie ograniczone w związku z wirusem. Niemniej jednak pomysł jest ciekawy wiec trzymamy kciuki za rozwiązanie lepsze dla mieszkańców.

Źródło : Transmisja z sesji Rady Dzielnicy.
https://www.youtube.com/watch?v=wQTR-VSWN9E

Poinformuj nas!!!
close slider