400 zł miesięcznie za wywóz śmieci od mieszkania? To możliwe już wkrótce.

Pamiętacie nasz artykuł o nowych stawkach za wywóz odpadów? Zmiany w nim opisywane weszły w życie w marcu 2020, a już mamy kolejne zmiany, które wielu z mieszkańców na pewno odczuje. ( Oryginalny tekst oraz quiz wiedzy o segregacji pod linkiem http://bemowotv.pl/segregacja-smieci-2020-sprawdz-sie-w-quzie/?fbclid=IwAR1btzPRIl2DnOXWeCiX89RCmKsvXxSJYq6wqOSyMJ3erbQwyShs7xVC7-M)

Co tym razem proponuje miasto?

Do tej pory każdy właściciel mieszkania w bloku płacił 65 zł, a domku 94 zł niezależnie od tego ile osób zamieszkiwało lokal. Teraz miasto proponuje metodę rozliczania wg. zużycia wody. Główny Urząd Statystyczny określił, że przeciętny mieszkaniec Warszawy zużywa miesięcznie 4m3 wody. Radni m.st Warszawy ustanowili kilka tygodni temu najwyższą możliwą stawkę za 1m3 wody- 12,73 zł. Przy wymienionym wyżej średnim zużyciu to wychodzi 50, 92 zł na osobę. Jeżeli lokal zamieszkują 4 osoby to stawka robi się zawrotna ponad 200zł miesięcznie!!! I to przy założeniu, że dana nieruchomość segreguje odpady. Jak można było usłyszeć podczas wczorajszej sesji Dzielnicy Bemowo, jeżeli choć jeden z sąsiadów nie segreguje i miasto zacznie restrykcyjnie podchodzić do egzekwowania nowych przepisów wtedy stawka wzrośnie dwukrotnie, czyli zamiast np. 200 zł będziemy płacić 400 zł miesięcznie, a osoby samotnie zamieszkujące  płacące 50 zł dostaną rachunek na 100 zł.

Od kiedy podwyżki?

Nowy system miał zostać wprowadzony 1 grudnia jednak wiele podmiotów zaskarżyło jego zapisy. Obecnie Regionalna Izba Obrachunkowa wstrzymała wykonanie uchwały, ale to tylko przestój tymczasowy. RIO zakwestionowała, bowiem jeden z zapisów w deklaracji śmieciowej, a nie same jej podstawy czy stawki. W najbliższy piątek(27/11/2020) ma być kolejna sesja w mieście poświęcona tej sprawie. Natomiast na ostatniej sesji nadzwyczajnej(24/11/2020) na poziomie dzielnicy sesja skończyła się fiaskiem. Radni z Wybieramy Bemowo chcieli przyjąć projekt stanowiska sprzeciwiający się proponowanym zmianom, ale radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali przyjęcie stanowiska poprzez skierowanie jej do prac komisji i dopiero potem stanowisko może wrócić pod obrady rady, co znacznie wydłuży ten proces. Dodatkowo pojawiło się dużo pytań i wątpliwości, na które Dyrektor Biura Gospodarki Odpadami, P. Lachowicz unikał chwilami odpowiedzi. Przekonywał za to, że system jest najbardziej sprawiedliwy a stawki być może za kilka lat zmaleją jak wybuduje się spalarnia. To jednak perspektywa dość odległa, a problemy narastają już teraz. Podczas obrad byli również obecni przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej Górczewska, którzy zwracali uwagę na fakt, że wiele aspektów nowego systemu przerzuca się na wspólnoty czy spółdzielnie, a podczas pandemii nie ma ludzi do pracy. Dodatkowo zmiany nie były poprzedzone żadnymi konstruktywnymi konsultacjami z nimi, a pojęcie zużycie wody nie jest precyzyjne dla dużych nieruchomości, które zużywają również wodę gospodarczą.

Co dalej? Dyrektor zapowiedział, że jak wszystko dobrze pójdzie system wejdzie od przyszłego roku. Część zarządców nieruchomości już rozesłało do mieszkańców informacje od podwyżkach część jeszcze nie. Rodziny wielodzietne ( min 5 osób) będą mogły skorzystać z ulgi 30 zł na osobę pod warunkiem spełnienia kryterium dochodów. Samotnie zamieszkujący, oszczędzający wodę zapłacą nieco mniej niż w obecnym systemie, Najbardziej zmiany odczują rodziny 2+1 oraz 2+2. Radni miejscy przekonują jednak, że podwyżki są nieuniknione, a nowy system dodatkowo będzie sprzyjał oszczędzaniu wody. A jakie jest Wasze zdanie na temat proponowanych zmian?

Poinformuj nas!!!
close slider