1000 osób w kwarantannie i wstrzymanie inwestycji na Bemowie

Już ponad 1000 osób na Bemowie pozostaje w kwarantannie czy izolacji. Ile z nich ma potwierdzone zakażenie wirusem covid-19? Tego dzielnica nie ujawnia. Wiadomo, że z powodu zakażenia wirusem wyłączono na kilka dni działalność przychodni na ulicy Coopera oraz na Wrocławskiej gdzie potwierdzono przypadek koronawirusa u co najmniej jednego lekarza. To nie jedyne instytucje borykające się z kwarantanną. Z powodu kilkunastu zakażeń w Wojskowej Akademii Technicznej ponad 360 osób zostało objętych przymusową izolacją.

W międzyczasie ratusz próbuje funkcjonować normalnie. Pracownicy podzieleni są  na stałe zespoły tak by wyeliminować potencjalne zagrożenie dla całego personelu. Zarząd dzielnicy również pracuje na zmiany i w części zdalnie. W budynku urzędu zamknięto przestrzeń powyżej pierwszego piętra a interesariusze przyjmowani są pojedynczo (po uprzednim umówieniu). Urzędnicy twierdzą, że wszystko da się w urzędzie załatwić tylko trzeba wcześniej poinformować w jakiej sprawie chce się przyjść. Wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w maseczki i rękawiczki, w samym budynku obowiązuje również obowiązkowa dezynfekcja przy wejściu.

Coraz więcej problemów będzie nastręczać również decyzja Prezydenta  Warszawy o zamrożeniu budżetów dzielnicowych. Obecnie każde wydatkowanie środków musi być zaaprobowane przez ratusz miejski. Co to znaczy? Mianowicie to, że wiele inwestycji jest zagrożonych i może nie zostać zrealizowanych. Możemy zapomnieć o szybkim powstaniu szkoły na Chrzanowie czy basenu, te inwestycje pozostaną wciąż w sferze planów. Również każda mniejsza inicjatywa jest zagrożona- konserwacja dróg czy chodników, sadzenie nowych drzew czy tworzenie nowych zajęć dla mieszkańców. W praktyce nawet zakup środków biurowych jak długopisy wymaga zgody. Kryzys może też dotknąć samych urzędników i pracowników publicznych, którzy jeśli nie są na umowach na czas nieokreślony mogą wkrótce stracić pracę.

Trudna sytuacja dotyczy również wielu Bemowskich przedsiębiorców. Wielu mieszkańców chce ich wspierać i my również planujemy włączyć się do akcji dlatego jeśli ktoś z Państwa chce opowiedzieć o swoim biznesie i trudnościach związanych z jego prowadzeniem w obecnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z nami.

A co ze służbą zdrowia? Przychodnie funkcjonują głownie na zasadzie teleporady. W nagłych przypadkach można się udać do nocnej pomocy lekarskiej na Czumy jednak w razie wątpliwości pacjenci są zachęcani do udania się bezpośrednio do szpitala zakaźnego. W maju przychodnia na Powstańców zapowiada powrót do  programu szczepień. Można się zapisywać od 30 kwietnia Dzielnica zapowiada również więcej zajęć online. Biblioteka prowadzi jogę, dla dzieci są rodzinne poranki co sobotę, wydział sportu organizuje również w najbliższych dniach zajęcia sportowe ( więcej informacji na stronie dzielnicy). Od kilku dni prowadzone jest odkażanie poprzez ozonowanie głównych ulic w dzielnicy. Kiedy przystanki i przestrzenie wspólne? Na razie nie wiadomo.

Szkoły prowadzą systematyczną naukę online. Nadzór nad tym procesem należy do poszczególnych dyrektorów jak i kuratorium oświaty.  Za chwilę kończy się nabór wniosków w procesie rekrutacji na przyszły rok szkolny. Nie wiadomo jednak jak on będzie wyglądać. Prawdopodobnie uczniowie od klasy IV w górę będą mieli prowadzone dalej lekcje w systemie online. Młodsi być może będą mogli wrócić do placówek , ale czy nauczyciele nie będą się bali wrócić?  W międzyczasie ratusz wypożyczył uczniom ponad 150 komputerów aby mogli realizować naukę.

OPS  z pomocą wolontariuszy pomaga osobo starszym, chorym i w kwarantannie. Jeżeli ktoś chciałby zostać wolontariuszem zachęcamy do kontaktu z ośrodkiem bezpośrednio lub urzędem dzielnicy. Seniorzy również mogą zgłosić swoje zapotrzebowanie na darmowe maseczki zapewnione przez dzielnicę.  Same maseczki szyje już wielu mieszkańców i praktycznie wszyscy ich używają wychodząc na zakupy co cieszy niezmiernie. Niedawne otwarcie parków i lasu przyciąga tłumy jednak mieszkańcy starają się zachować bezpieczna odległość. Na ile starczy silnej woli do utrzymania takiej postawy? Zobaczymy tymczasem #zostańmywdomu i dużo zdrowia dla wszystkich!

Poinformuj nas!!!
close slider