Przegląd pomysłów obywatelskich na 2020 rok dla Bemowa

To już szósta edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie, który w tym roku zmienił nazwę na budżet obywatelski. Nie jest to jedyna zmiana: zrezygnowano również z szerokiej roli jaką pełniły zespoły ds. budżetu, a także z podziałów wewnątrz dzielnic. Wszystko po to aby proces uprościć i zachęcić do partycypacji. Na poziomie Warszawskim zrealizowano już ponad 2300 pomysłów. W tym roku Warszawa przeznaczyła ponad 84 miliony na inicjatywy mieszkańców z czego na Bemowie 3 989 345 zł (limit na jeden projekt to 797 869 zł).  Etap zgłaszania już się zakończył. Mieszkańcy zaproponowali 66 pomysłów. Teraz czeka je etap weryfikacji (który będzie trwał do 8 sierpnia, głosowanie rozpocznie się 6 września, a jego wyniki poznamy 9 października). Przyjrzyjmy się propozycjom w naszej dzielnicy:

Bemowo na sportowo

                Dużym powodzeniem cieszyły się pomysły związane z aktywnością fizyczną. Na terenie Alei Sportów Miejskich zaproponowano stworzenie wielofunkcyjnego stołu do Teqballu. W swojej podstawowej wersji gra jest pochodną piłki nożnej, jednak w przeciwieństwie do niej jest uznawana za bezpieczną ponieważ zawodnicy odbijając piłkę na część stołu przeciwnika nie mając ze sobą kontaktu.  Dodatkowo można wykorzystywać różne rodzaje piłek co zmienia grę w inne jej odmiany. Zakup stołu oraz otoczenie go piaskiem wyceniono na 20 000 zł.

Photo : László Mudra/We Love Budapest atelskiego

Innym pomysłem pozostającym w temacie gier jest Tenis Wall. Autorzy proponują stworzenie 15 ścianek treningowych do tenisa ziemnego. Taka ścianka może być wykorzystywana zarówno podczas zajęć szkolnych, jak również być ogólnodostępną dla wszystkich. Autorzy zapewniają, że może nawet służyć do wyświetlania filmów. Koszt tej propozycji to 225 000 zł.


Zdjęcie z projektu budżetu obywatelskiego.

Sportowe emocje mają również zapewnić dwie propozycje stworzenia SkateParków.  SkatePark Jelonki ma być umieszczony na terenie kortów tenisowych przy Raginisa. Lokalizacja ta jest dość kontrowersyjna ponieważ korty mają wielu zwolenników, którzy domagają się utrzymania ich w obecnym miejscu.  Autor szacuje koszt na 797 000zł . Na wielofunkcyjnym obiekcie znalazłoby się miejsce dla nastoletnich amatorów rolek, deskorolek i hulajnóg. Drugi pomysł Skatepark na Jelonkach to koszt 360 000zł . Proponuje się go umieścić w okolicach Cokołowej lub Brygadzistów. Założenia odnośnie wyposażenia obiektu są bardzo podobne. Jak widać na Jelonkach mamy wielu amatorów rolek i nie tylko. Kiedyś mały skatepark był zlokalizowany na terenie szkoły Irzykowskiego jednak okoliczni mieszkańcy skarżyli się na nieustający hałas. Czy teraz byłoby inaczej?  

Dodatkowo w propozycjach znalazły sie takie projekty jak 1000m ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wrocławskiej czy też rewitalizacja Alei Sportów Miejskich zakładająca m.in. nasadzenie zieleni, oraz postawienie ławek i huśtawek dla dzieci (aby przyciągnąć więcej osób w to miejsce, koszt 333 000zł), Rozbudowa ścieżki zdrowia w Lesie przy Obrońców Tobruku (drabinka wspinaczkowa, pieńki i równoważnia za 20 000 zł), budowa boiska do koszykówki na terenie OSIR (wymiary 24×12 za 150 000 zł)  czy bezpłatne zajęcia Zumby i rozszerzenie programu otwarte boiska dla mieszkańców.

Potrójna tężnia dla dzielnicy

                Aż trzy projekty zostały zgłoszone odnośnie budowy tężni na Bemowie. Widać, że mieszkańcy pozazdrościli między innymi Woli, Pradze czy Białołęce gdzie takie tężnie powstały (także dzięki budżetowi obywatelskiemu).  Pierwszy z projektów: Tężnia solankowa i nowe drzewa na Jelonkach to projekt radnych M. Sylwestrzak i J. Oborskiego. Oryginalnie podobno zgłaszany był do zwykłego budżetu dzielnicy jednak burmistrz zasugerowała, że najlepiej aby taki pomysł został poparty przez mieszkańców właśnie w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysł zakłada stworzenie częściowo zadaszonej tężni z ławkami i drewnianymi leżakami.  Na jej terenie mają się również znaleźć kwietniki i kosze, a na około zielony żywopłot i nowe drzewa, których jak licznie przypominacie, park Górczewska potrzebuje. Koszt to 350 000 zł.


Zdjęcie z projektu budżetu obywatelskiego.

Drugi pomysł Tężnie jak w Ciechocinku to ta sama lokalizacja, ale znacznie niższy koszt- 40 000 zł. Projekt ma bardzo skromny opis więc nie znamy szczegółów jak duża mogłaby być proponowana tężnia. Trzecia tężnia to projekt Tężnia solankowa i nowe zabawki na placu zabaw- Fort Bema. Oprócz tężni zakłada również budowę linarium oraz stołów do ping ponga. Koszt tego pomysłu jest największy ze wszystkich trzech i wynosi 720 000zł. Miejmy nadzieję, że choć jeden z nich się urzeczywistni i również Bemowo doczeka sie swojej tężni.

Dwa bemowskie parki i inne tereny zielone

                Zostając jeszcze w temacie naszych terenów zielonych chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka innych pomysłów. W bardzo popularnym, jeśli chodzi o budżet obywatelski, Parku Górczewska proponuje się również stworzenie Daszków- żagli dających cień na dużym i małym placu zabaw. Koszt tego rozwiązania to 65 000zł.   Z pewnością wielu rodziców ucieszyłoby się z jego realizacji ponieważ przy obecnych temperaturach po prostu można się tam „ugotować”. Rodzinne grillowanie w parku zakłada postawienie 3 murowanych grilli oraz 5 stołów. Ciekawi jesteśmy czy zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego zezwolą na realizację tego pomysłu. Mimo, że samo grillowanie nie jest zakazane ma wśród mieszkańców wielu przeciwników (głównie ze względu na ilość śmieci jakie generuje). Projekt promujący ten „ulubiony polski sport” to koszt 91 500 zł.  W bardzo podobnej kwocie – 89 000zł jedna z autorek proponuje stworzenie 15 leżanek/ leżaków i  20 nowych drzew        (projekt Relaks na leżaku). Jeśli natomiast wciąż brakuje wam w parku placów zabaw (mimo otwarcia w tym roku małego placyku dla dzieci do lat 3) możecie zagłosować na Lazurową wyspę – plac zabaw utrzymany w klimacie marynistycznym z takimi pomysłami jak np. zjazd strażacki po rurze czy też zjazd po tyrolce. Głównym motywem tej propozycji jest przybliżenie „atrakcji” do Chrzanowa, którego mieszkańcy mają dość daleko do głównych punktów w parku. Koszt tej propozycji to 794 000 zł.

Fort Bema oprócz tężni może wzbogacić się również między innymi o nowe altanki (w tym roku już jedna powstała).  Propozycja 5 altanek zacieśniających więzi między sąsiadami może jednak napotkać sprzeciw konserwatora zabytków, który opiekuje sie tym terenem.  Koszt projektu to 40 000 zł.  Inną propozycją jest zakup małej architektury – stojak i stacja naprawy rowerów, a także ławki, słupy ogłoszeniowe i nowe kosze za 44 900 zł.

Te tereny zielone nie są zlokalizowane koło Was? Może więc zainteresuje Was projekt Ogród sensoryczny pobudzający zmysły, do którego stworzenia należy wykorzystać różnorodną roślinność i materiały wtórne – koszt to 150 000zł – a lokalizacja Anieli Krzywoń 3.  Inny projekt to zagospodarowanie dzikiego skweru przy Szeligowskiej i Chrzanowskiej za 598 000 zł (drzewa owocowe, alejki żwirowe, ławki, leżanki, a może nawet małe tężnie, strumyk lub hamaki).  Dla drugiej części dzielnicy jest propozycja Stworzenia parku kieszonkowego w okolicy pętli Nowe Bemowo przy skrzyżowaniu ulicy Oławskiej i Wolfkego (5 drzew, 20 krzewów, ławki za 32 000 zł). A może ucieszy Was projekt za 170 000 zł – Pielęgnacja zieleni niskiej i wysokiej – uporządkowanie obecnego stanu osiedla jako pierwszy etap do przywrócenia historycznego zadrzewienia osiedla Boernerowo.

Kultura i bezpieczeństwo i ciekawostki

                Nie zabrakło również projektów dotyczących spędzania wolnego czasu. Autorzy proponują nam między innymi: Origami dla seniorów za 4500 zł, warsztaty w renowacji mebli i decoupagu za 39 500zł, stworzenie co miesiąc przedstawień teatralnych w ramach projektu teatr małego widza 5, 10 ,15+ za 135 000zł, różnorodne warsztaty w ramach projektu Latający dom kultury 2 ( florystyczne, teatralne, malowanie na szkle, krawieckie itp. za 80 780 zł), Bemowo w kolorach malarstwa terapeutycznego zakłada cyk 12 warsztatów dla mieszkańców za 42 000 zł.  Dzieci są najważniejsze– warsztaty m. in. muzyczne i mydlarskie dla maluchów za 46 700zł, czy też Przydatne umiejętności takie jak kurs makijażu czy majsterkowania na 35 400 zł.

                Z drugiej strony po zgłoszonych projektach widać, że sporo jeszcze zostało do zrobienia w kontekście bezpieczeństwa na drogach czy przejściach dla pieszych.  Pierwszy z projektów S.O.S. bezpieczna droga do szkoły 82 zakłada poprawę oznakowania, wymianę chodnika uporządkowanie pasa zieleni, nowe kosze i odwodnienie. Rodzice często widzą wiele niebezpiecznych sytuacji tuż pod szkołą stąd też pomysł, którego koszt szacują na 100 000 zł.  Kolejny projekt to Doświetlenie latarniami Obrońców Tobruku za 180 000 zł.  Budowa chodnika pomiędzy ul. Kawy a przejściem dla pieszych przez ul. Powstańców Śląskich na wysokości pętli Nowe Bemowo, dokładnie w miejscu istniejących tam aktualnie wydeptanych w trawie ścieżek (tzw. przedeptów) to koszt 40 000 zł.  Kolejny projekt ma na pewno wielu zwolenników. To Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych Lazurowa/ Narwik za 25 000 zł (odmalowanie pasów, założenie tzn. „kocich oczek”, oraz aktywnie migający znak przejścia dla pieszych).


Zdjęcie z projektu budżetu obywatelskiego.

Mieszkańcy również zwrócili uwagę na brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych m. in. na Archimedesa i Kartezjusza (łącznie proponuje się stworzenie 37 nowych miejsc + 5 dla osób niepełnosprawnych za 600 000 zł).  Czy też wygospodarowanie 10 miejsc przy Osmańczyka za 18 000 zł.

Na koniec kilka oryginalnych pomysłów takich jak Psiłowania na Górcach mająca zadbać o formę i aktywność czworonogów za 45 000 zł.


Zdjęcie z projektu budżetu obywatelskiego.

Grota solna w przedszkolu na Szadkowskiego z 12 leżakami za 140 000 zł, Zajęcia redukujące stres dla uczniów, rodziców i nauczycieli za 67 800 zł czy też oryginalny pomysł Tablica wdzięczności w parku Górczewska – gdzie każdy będzie mógł zapisać za co dziękuje i być może uświadomić sobie jak wiele w życiu posiada. Jak podkreśla autorka tablica ma inspirować do odczuwania szczęścia, bo jest to umiejętność, którą trzeba ćwiczyć. Koszt to 7000 zł.

Jeśli nie podobają Wam się zgłoszone pomysły to bardzo zachęcamy do zgłoszenia swoich w kolejnej edycji za rok, bo teraz jest czas dyskusji z autorami. Macie sugestie? Dajcie znać być może pomoże to autorom i osobom weryfikującym ulepszyć wymienione propozycje. Nie zapomnijcie również o wrześniowym głosowaniu tak aby inny nie decydowali za Was!

Wszystkie projekty znajdziecie tu link

Poinformuj nas!!!
close slider