Site icon BemowoTV

Wybory Samorządowe 2018 Bemowo – poszły konie po betonie

Wybory 2018 przez duże W!

Wybory już 21 października. Przed nami miesiąc intensywnej kampanii wyborczej, zatkanych ulotkami skrzynek na listy i wszechobecnych anonimowych twarzy uśmiechających się z plakatów. Może nie wszyscy jednak będą zupełnie anonimowi. Wielu obecnych radnych ubiega się również o reelekcję. Co już wiemy o zbliżającym się wyborach?

Wybieramy… lokalne komitety?

www.facebook.com

W tym roku do startu przygotowuje się kilka lokalnych komitetów. Jeden z najciekawszych to  „Wybieramy Bemowo z J. Dąbrowskim i BWS„, który powstał  w wyniku współpracy lokalnych radnych z trzech ugrupowań. Najwięcej emocji na forach internetowych wzbudza nazwisko byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Wielu pamięta Bemowo za czasów dużych inwestycji i bogatego życia kulturalnego, któremu przewodził. Część osób ma negatywne zdanie odnośnie jego rządów niemniej jednak jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych postaci w bemowskiej polityce. Dlaczego lokalni działacze postanowili startować razem? Jak mówi jego członek Jarosław Oborski „Komitet ma stanowić przeciw wagę dla rządzącej w dzielnicy koalicji Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej”. Bezpartyjny komitet idzie pod hasłem lokalni radni- doświadczeni liderzy. Startująca z terenów Spółdzielni mieszkaniowej Górczewska Marta Sylwestrzak postuluje aby nie głosować na szyldy, a na konkretne osoby, które były w radzie aktywne i mogą być reprezentacją głosu mieszkańców w radzie dzielnicy. Wczoraj ugrupowanie rozpoczęło swoją kampanię podczas pikniku w Parku Górczewska. W czerwonym dwupiętrowym autobusie można było spotkać się z kandydatami. Autobus ma wkrótce pojawić się w innych częściach Bemowa. Program Wybieramy Bemowo jest dość szeroki. Zakłada m. in. stworzenie nowych placówek oświatowych i pływalni, zazielenienie bemowskich parków, dopilnowanie korzystnego kształtu metra na Bemowie czy ulepszenie oferty kulturalnej na Bemowie.

 

LIB (zdj.www.facebook.com)

Kolejnymi lokalnymi ugrupowaniami są Lokalna Inicjatywa Bemowo – skupiona wokół radnego poprzedniej kadencji Andrzeja Jędrasiaka i złożona częściowo z byłych działaczy Bemowskiej Wspólnot Samorządowej, która postanowiła startować oddzielnie nie z ugrupowaniem wspomnianym wyżej. Na sobotnim eko-pikniku wystawili stanowisko gdzie można było dowiedzieć się np. odnośnie chorób roślin czy zmierzyć sobie ciśnienie czy poziom cukru… w radzie zamierzają walczyć o przywrócenie idei samorządności i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu.

 

Bemowiacy (zdj.www.facebook.com)

Kolejną propozycją jest KWW Bemowiacy- Ruchy Miejskie. Niewielka grupa lokalnych aktywistów, którzy współpracują z ogólno warszawskimi ruchami miejskimi. Działali w zespołach ds. budżetu partycypacyjnego. Kilku z nich związanych jest z osiedlem przyjaźń. Popierają projekty ekologiczne min. kontrowersyjny pomysł zwężenia ulicy Górczewskiej.

 

Wygra Warszawa (zdj. www.facebook.com)

Niewiele wiemy na temat Wygra Warszawa (Bemowo). Ugrupowanie zgromadzone wokół Jana Śpiewaka- współtwórcę stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Na naszym gruncie ruszają z hasłem bardziej przyjaznego urzędu i.. to by było na tyle jeśli chodzi o obecnie dostępny program. Kukiz 15 wystawi listy na Bemowie, na chwilę obecną wiemy że kandydatem na radnego jest Michał Włoga. Czy może doświadczymy reaktywacji bemowskiej frakcji SLD? Dziś ostatni dzień rejestracji list więc na dniach wszystko się okaże.

Czy wybieramy partie?

Platforma Obywatelska (zdj. www.facebook.com)

Oczywiście nie zabraknie również znanych szyldów. Na Bemowie mamy obecnie niecodzienną koalicje Platformy z PIS. Właściwie można by powiedzieć, że Bemowska Platforma oddała całkowicie władze w ręce PIS- u. Obecny burmistrz Michał Grodzki jak i burmistrz Błażej Poboży odpowiedzialny za edukacje w ostatnim czasie zajmują się głównie kampanią kandydata PIS na prezydenta. Burmistrzowie PO promują się natomiast na eventach bemowskich związanych z amfiteatrem lub OSIR. Platforma w radzie ma 3 swoje radne ( po tym jak reszta klubu opuściła szeregi partii 4 lata temu jako sprzeciw wobec koalicji z PIS). Radnych PIS jest 7. Jedni i drudzy pozostają raczej niewidoczni, chowając się w cieniu burmistrzów. Nie jesteśmy pewni czy wyborcy, którzy głosowali na PIS chcieli by współrządził on z PO i odwrotnie. Biorąc pod uwagę całą walkę i nienawiść na szczeblu krajowym ta koalicja wydaje się być oszustwem. Lokalne ugrupowania szerzą hasło „Głosując na PO głosujesz na PIS” co w kontekście polityki bemowskiej zdaje się być prawdą. Czy mieszkańcy postawią na duże szyldy i tym razem czy poprą komitety lokalne?

Prawo i Sprawiedliwość (zdj. www.facebook.com)

 

Kilka szczegółów dotyczących list już znamy ( przynajmniej tych największych graczy na Bemowskiej scenie).

W okręgu nr 1 ( Bemowo Lotnisko)

Wybieramy Bemowo- tu ugrupowanie wystawia Łukasza Lorentowicza, który jest osobą, która najczęściej zabierała głos podczas posiedzeń rady dzielnicy. Zaraz za nim na liście jest wieloletni doświadczony radny i przedsiębiorca Maciej Ryszkowski. Ostatnie miejsce zajmuje Paweł Gala również obecny radny.

PO + Nowoczesna-  jako liderkę wystawia mieszkankę Boernerowa Ewę Przychodzeń Schmitd , oraz Grzegorza Popielarza, byłego komisarza Bemowa z mianowania Hanny Gronkiewicz Waltz

Prawo i Sprawiedliwość-  kandyduje radny związany ze stowarzyszeniem Polska jest najważniejsza i Akcją katolicką Wojciech Klażyński i Paulina Siwik Kwiatkowska, która może być żoną obecnego radnego z okręgu V, a może to tylko zbieżność nazwisk?

Okręg nr 2 ( Nowe Bemowo i Fort Bema)

Wybieramy Bemowo- tu listę zapewne otworzy wspomniany wcześniej Jarosław Dąbrowski, kobiecą stronę reprezentować będzie radna Monika Dróżdż. Ciekawą postacią jest kandydat Michał Gierasimowicz, który pochodzi z Nowego Bemowa. Jest założycielem i administratorem największego forum dyskusyjnego dotyczącego naszej dzielnicy na portalu facebook pod nazwą „Bemowo”. Listę zamykać będzie działacz spółdzielczy Robert Podpłoński.

PO+ Nowoczesna- wystawia szefową przychodni na Wrocławskiej Joanne Wośko Matrybę, oraz jednego z pracowników urzędu Piotra Kobierskiego.

Prawo i Sprawiedliwość- swoją listę opiera na Marcinie Wierzchowskim, który na co dzień pracuje w kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Okręg nr 3 ( Górce, część Chrzanowa)

Wybieramy Bemowo- na jedynce znajdziemy przewodniczącą komisji Inwestycji Hannę Głowacką,na dwójce radną i obrończynie czworonogów Aleksandrę Ziembę, można również zagłosować na prawnika i radnego Krystiana Barcińskiego.

Po+ Nowoczesna- otwiera listę młodziutką Patrycją Czerską, która działała również w młodzieżowej radzie dzielnicy. Podczas tej kadencji zobowiązała się m.in. tworzyć nowe wybiegi dla psów, ale wciąż mamy tylko jeden i to autorstwa innej radnej.  Zaraz za nią działacz Nowoczesnej Andrzej Cur.

Prawo i Sprawiedliwość- wystawia obecnego radnego Zbigniewa Chmiela. Niestety niewiele możemy powiedzieć o jego dokonaniach czy działalności.

Okręg nr 4 ( Jelonki Płn. SMG  i Osiedle Przyjaźń)

Wybieramy Bemowo-  listę otwiera były wiceburmistrz Jakub Gręziak, za nim jest najstarsza bemowska radna seniorka Wiesława Schubert Figarska i na miejscu trzecim rodowita mieszkanka Jelonek, znana ze swojej aktywności na rzecz mieszkańców Marta Sylwestrzak, która oprócz tradycyjnych sposobów wykorzystuje również facebook do kontaktu z mieszkańcami.

PO+ Nowoczesna – tu zaskoczenie na miejscu pierwszym obecny wiceburmistrz, często promujący się w amfiteatrze, Marek Lipiński. Czy to degradacja czy sposób aby pociągnąć listę platformy? Na drugim miejscu Maciej Bartosiak, który przez lata był związany z okręgiem nr 5, ale szachy wyborcze widocznie skłoniły go do obrania innej pozycji strategicznej.

Prawo i Sprawiedliwość- listę otwiera Adam Niedziałek, wiceprzewodniczący rady dzielnicy chyba nie ma specjalnie się czym chwalić skoro rada od prawie roku nie pracuje w związku z ogłaszanymi ciągłymi przerwami. W tej kadencji obiecywał min. skablowanie podziemne linii wysokiego napięcia w Parku Górczewska. Niestety nie doczekało sie to realizacji. Drugie miejsce należy do działaczki kościoła Bogurodzicy Teresy Świderskiej.

Okręg nr 5  (Jelonki Południowe i Chrzanów)

Wybieramy Bemowo- na pierwszej pozycji prezes Spółdzielni Jelonki Adam Zawistowski, drugą pozycje ma Jarosław Oborski, który od kilku lat również aktywnie działa i publikuje na portalu facebook wyniki swoich interwencji.

PO+ Nowoczesna- tu listę otwiera Kandydatka Nowoczesnej Wioletta Borecka. Zaraz za nią dobrze znana Barbara Szczołek, która dwie kadencje temu startowała z list BWS by po wyborach opuścić partię, następnie w poprzednich wyborach z komitetu Dla Bemowa by ponownie chwilę później opuścić komitet. Teraz startuje z list PO a my sie zastanawiamy, czy Platforma liczy na to, ze nie historia przestanie się powtarzać czy też może liczy sie tylko przyciąganie głosów?

Prawo i Sprawiedliwość- rozbawiło nas do łez. Miejsce pierwsze ma Marek Cackowski, o którym sama partia pisze „To na jego autorytecie, determinacji i osobistym zaangażowaniu opiera się aktualne funkcjonowanie samorządu dzielnicy.”, Radny Cackowski od prawie roku uniemożliwia radnym pracę zwołując sesje raz na trzy miesiące by po 12 sekundach jej trwania ogłaszać ponownie przerwę na 3 miesiące. Co ciekawe kolejną sesje dla obecnej rady zwołał.. po wyborach! Jeżeli tak ma funkcjonować samorząd to raczej daleko nie zajdziemy.

Czekamy co jeszcze się wydarzy i czy na Bemowie przeważać będzie merytoryka czy brudna kampania. W dobie cyfryzacji można w łatwością prześledzić działalność wielu kandydatów, ponieważ są oni albo obecnymi radnymi albo działaczami społecznymi. Do tego tez Państwa zachęcamy. Głosujmy świadomie! Na konkretne osoby, bo to od nich będzie później zależeć jak będzie się nam żyło na Bemowie przez kolejne 5 lat.

Exit mobile version