Site icon BemowoTV

Kolejki do lekarza rosną, a szpital ATTIS świeci pustkami.

Każdy z nas to zna – dostajesz skierowanie do specjalisty i okazuje się, że twój pilny zabieg odbędzie się za…kilka lub kilkanaście miesięcy. Szczęście jeśli uda się go przeprowadzić w trybie chirurgii jednodniowej, co do tej pory oferował nam szpital ATTIS, zlokalizowany po sąsiedzku na bliskiej Woli. Jednak coraz mniej mieszkańców Bemowa( i nie tylko) będzie korzystać z usług tej placówki. Dlaczego?

Centrum ATTIS, niegdyś Centrum Medycyny Pracy Budowlanych (powstałe  1968roku) wraz ze szpitalem Wolskim, jest jednym z dwóch szpitali najczęściej obsługujących mieszkańców Bemowa. To aż 47 poradni zlokalizowanych w pięciu miejscach w Warszawie. Wielu z nas pewnie miało tam świadczone usługi typu: zabieg chirurgii jednodniowej, operacja ortopedyczna, gastroskopia czy też testy alergiczne.  Właścicielem placówki jest Samorząd Mazowiecki, a sam szpital jest spółką handlową i świadczy usługi publiczne.

W wyniku zmiany przepisów ATTIS nie dostał w 2017 roku części kontraktów z NFZ. Jak tłumaczył Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, szpital nie został zakwalifikowany do tzn. sieci szpitali, a pierwszeństwo jeśli chodzi o otrzymanie kontraktu, mają właśnie szpitale z tej listy. Dyrektor Mazowieckiego NFZ mógł wnioskować do Ministerstwa Zdrowia o włączenie szpitala ATTIS do finansowania mimo faktu iż szpital nie jest w sieci. Nie skorzystał jednak z tej możliwości motywując to możliwościami ubiegania sie przez szpital o finansowanie na drodze konkursu (konkurs jest ogłaszany wówczas gdy szpitale z „sieci” nie są w stanie zapewnić opieki, przynajmniej w teorii). Szpital tę decyzję zaskarżył. Niezrozumiały jest również fakt, że nowoczesny Zakład Onkologii Kobiecej, powstały na terenie szpitala od 2017 roku jest pusty. Na terenie placówki są wygodne sale, piękne łazienki a nawet pokój relaksu, w którym chore kobiety mogą zadbać o siebie i uciec na chwilę od trosk swojej choroby. Ilość nowotworów wśród Polek sie zwiększa, a ta placówka byłaby jedną z najbardziej nowoczesnych w kraju. System sieci szpitali wydaje się więc być bezduszny i ucierpią na tym również mieszkańcy Bemowa.

Problem dotyczy nie tylko onkologii, ale również 6 innych specjalizacji zakończyło również swoją działalność w ATTIS, m.in. kardiologia ( NFZ ogłosił konkurs na kardiologię, ale inwazyjną), ginekologia (w ogóle nie ogłoszono konkursu) czy też laryngologia ( wybrano innego świadczeniodawcę). Dodatkowo obniżenie finansowania rehabilitacji dziennej powoduje wydłużenie czasu oczekiwania z już długich 11 miesięcy na 18! Po stronie personelu szpitala w ciągu 12 miesięcy pracę straciło 68 osób.

Podczas ostatniej sesji Rady Dzielnicy Bemowo radni zajęli się kwestią szpitala, przyjmując stanowisko wzywające do przywrócenia szpitalowi ATTIS możliwości świadczenia swoich usług. Stanowisko ( zdjęcie poniżej) zostało przyjęte jednogłośnie, choć wcześniej było poprzedzone dyskusją o nieco politycznym zabarwieniu.

Stanowisko Rady dzielnicy Bemowo.

Podczas sesji głos zabrała również jedna z bardzo aktywnych mieszkanek, która od wielu miesięcy walczy o ATTIS na każdym możliwym froncie. Pisma i podania z prośba o pomoc składała m. in. do Prezydenta RP, kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia ( które przecież zaaprobowało Zakład Onkologii Kobiecej chwilę przed objęciem funduszy), NFZ, a także poprzedniej Prezydent Warszawy jak i obecnego włodarza naszego miasta. Kopie odpowiedzi niektórych z nich możecie Państwo obejrzeć poniżej artykułu.

W skrócie:

-W odpowiedzi od kancelarii Prezydent możemy przeczytać, że mimo iż wyrażają zaniepokojenie to nie mogą nic zrobić bo jest to wyłączna decyzja NFZ.

 -NFZ skupił się na tym iż petycja mieszkańców zawiera braki formalne, a przy okazji to przecież inne placówki maja zabezpieczyć poszczególne sfery leczenia więc problemu nie ma.

-Miasto Stołeczne zasugerowało aby Samorząd Województwa Mazowieckiego rozważył zakup świadczeń zdrowotnych z własnych środków właśnie w centrum ATTIS skoro NFZ nie chce.

-Województwo wystąpiło z pismem do Ministerstwa Zdrowia o zakwalifikowanie ATTIS do finansowania w ramach sieci szpitali oraz ponownie wystąpił do NFZ,  z którego to otrzymano odpowiedz odmowną. To zdaje się satysfakcjonować Województwo bo w piśmie dalej stwierdza sie, że za system opieki zdrowotnej w Polsce odpowiedzialny jest bowiem NFZ i to on rozdziela środki i bierze na siebie konsekwencje. Sprawa zajmowała się również dzielnica Wola. Niestety bezskutecznie. Mało prawdopodobne jest aby stanowisko radnych Bemowa coś zmieniło, ale ważne jest aby o sprawie dowiedziało się jak najwięcej osób. Placówka ATTIS może okazać sie kiedyś potrzebna każdemu z nas ze względu na szeroki wachlarz usług jakie oferowała. Nowoczesny, ale pusty Zakład Onkologii Kobiecej powinien rozpocząć swoja działalność, bo ja powiedziała wspomniana waleczna mieszkanka podczas ostatniej sesji, kto wie ile kobiet umarło czekając na pomoc jaką mogłyby w tym szpitalu otrzymać….

Odpowiedź Narodowego Funduszu Zdrowia:

Odpowiedź NFZ 1 ATTIS

Odpowiedź NFZ 2 ATTIS

Odpowiedź NFZ 3 ATTIS

Odpowiedź Kancelaria Prezydenta Polski:


Odpowiedź Kancelarii Prezydenta Polski ATTIS

Odpowiedź Prezydenta m.st. Warszawa:


Odpowiedź
Prezydenta m.st. Warszawa 1 ATTIS

Odpowiedź
Prezydenta m.st. Warszawa 2 ATTIS


Odpowiedź Marszałka województwa mazowieckiego:


Odpowiedź Marszałka województwa mazowieckiego 1 ATTIS

Odpowiedź Marszałka województwa mazowieckiego 2 ATTIS

Odpowiedź Marszałka województwa mazowieckiego 3 ATTIS

Mieszkańcy Woli i Bemowa liczą na wsparcie ze strony mediów.

Exit mobile version