Halo przychodnia? Nie odbieramy…

Halo przychodnia? Nie odbieramy…

Dopiero niedawno pisaliśmy o problemie dostępu do świadczeń medycznych w kontekście  obcięcia finansowania dla części poradni w Centrum ATTIS, a dziś musimy przyjrzeć się problemowi bemowskich przychodni. PZOZ Bemowo- Włochy to osiem placówek z czego cztery na terenie naszej dzielnicy.

Od dwóch dni na jednym w portali społecznościowych znów zacięta dyskusja na temat możliwości dostania się do lekarza( a przede wszystkim w ogóle dodzwonienia się do placówek).  Sprawdziliśmy to więc dziś rano dzwoniąc do przychodni na Powstańców Śląskich 19 od 7 rano. Po wykonaniu dokładnie 23 połączeń w końcu udało nam się dodzwonić i dostaliśmy informację, że numerki dla dzieci jeszcze nieliczne ale są dostępne. Z wpisów mieszkańców można wywnioskować, że to jednak rzadkość. Na portalu mieszkańcy prześcigają się w licytacji dotyczącej tego ile razy dzwonili, ale jak długo stali w kolejce.

Sytuacje w przypadku dorosłych pacjentów miała usprawnić zmiana zapisów czyli wydawanie numerków do internisty już dnia poprzedniego o 16. W rzeczywistości powoduje to podwójne kolejki i popołudniu dnia poprzedniego i rano przed otwarciem przychodni jak również „zatkanie” linii telefonicznych. Niektórzy uczestnicy forum spokojnie oceniają sytuację pisząc , że trzeba swoje odstać i tyle. Kilka osób twierdzi, ze zwykle nie mają problemu z dostaniem się do lekarza. Jednak większość nie kryje swojego niezadowolenia i  chce napisać skargę dotyczącą obecnego zarządzania placówkami. Zainteresowanie się sprawą obiecują również lokalni radni zarówno dzielnicowi jak i miejscy. Czy to coś zmieni? Dwa lata temu sprawę podejmował radny J. Oborski. Wówczas padła deklaracja przeszkolenia większej liczny lekarzy jak również wymiany centrali telefonicznej. Sądząc po efektach niewiele to dało…Poza tym jak zawsze, w okresie jesienno- zimowych jest po prostu zbyt dużo pacjentów.

Również rodzice nie są zadowoleni. Z chorymi dziećmi często musza się udawać do prywatnych placówek. Regularnie forum mam jest zasypywane pytaniem o prywatnego lekarza, który dojeżdża do domu bo przecież nie ma szans się dostać. Cena prywatnej usługi wacha się zwykle od 120 do 180 zł. Rodzice skarżą sie również na terminy szczepień te jednak mimo wszystko na Bemowie nie są aż tak odległe. Odsetek zaszczepionych dzieci w 2017 roku wynosił aż 98% co dawało bardzo dobry wynik w skali Warszawskiej. Najgorzej jest z kontrolami po lub w trakcie choroby. Nawet jeśli sprawa jest pilna i należy ocenić postępy rozwijania się choroby u dziecka to czas oczekiwania na kontrolę wynosi nawet półtora tygodnia…

Bemowskie przychodnie mają również możliwość zapisów online jednak terminy są niestety bardzo odległe. Według zestawienia terminy do internisty w przychodni na ul.Coopera(pisaliśmy o tej placówce tu) są  jednak dostępne i wynoszą około 2 dni. LINK- terminy e-rejestracji. Na stronie można również podejrzeć kolejkę do specjalistów i tak na przykład na zapis do neurologa poczekamy około 41 dni, urologa 42 dni czy też pulmonologa 90 dni. Otolaryngologia dziecięca 69 dni oczekiwania. Rehabilitacja, chirurgia onkologiczna i ogólna- brak wolnych terminów.

Jako przykład jednej z lepszych placówek podawana jest przychodnia na ul.Coopera ( choć i tu zdania są podzielone). Pracuje tam 6 pediatrów i dyrekcja myśli o zatrudnieniu kolejnego w tym roku. Nienajgorzej również w opiniach wypada przychodnia na Wrocławskiej. Pojawiają się też pochlebne opinie o niektórych placówkach zlokalizowanych na Włochach. Wydaje się jednak, że mieszkańcy Bemowa nie do końca są przekonani do jeżdżenia do sąsiedniej dzielnicy.  Na drugim niechlubnym końcu można umieścić przychodnie na Jelonkach czyli Powstańców i Czumy. To tych placówek skargi dotyczą najczęściej.  Czy wy również macie podobne odczucia? A może znajdzie się ktoś kto jednak pochwali dostępność Bemowskich placówek? Miejmy nadzieję, że to masowe poruszenie w końcu przyniesie jakiś skutek i zamiast o negatywach będziemy mogli napisać o pozytywnych rezultatach pracy naszych przychodni i ich szerokiej dostępności, bo w końcu one są dla nas i naszego zdrowia.

Nasz film poprzedzający otwarcie placówki na ul. Coopera.

Zdjęcie tytułowe : Przychodnia ul.Coopera (zdj. Mariusz Sochacki, zasoby grupy Bemowo)

Poinformuj nas!!!
close slider