Site icon BemowoTV

Bemowo w cieniu Koronawirusa

10 marca Bemowo obiegła informacja, że w dwóch z naszych placówek oświatowych wystąpiło podejrzenie Koronawirusa. Jedni przyjęli to ze spokojem inni zaczęli się denerwować czy ich dziecko mogło mieć z nim styczność. Placówki miały być zamknięte następnego dnia i zdezynfekowane. Dzień później okazało się, że zamknięcie czeka wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki w kraju. Sprawa zaczęła robić się coraz bardziej poważna.  Tłumy ruszyły do sklepów przygotowując się na koniec świata. Na grupie Bemowo kolejne doniesienia i zdjęcia- brakuje papieru, ryżu, kaszy czy chusteczek.  Mieszkańców ogarnęła masowa panika. Półki sklepowe świeciły pustkami. Czwartek przyniósł niespodziewany wzrost cen szczególnie mięsa, warzyw czy owoców. Fora społecznościowe zalewały pytanie gdzie dostane jeszcze dziś coś na obiad? Nawet ci, którzy podchodzili do sytuacji sceptycznie musieli przyznać, że rzeczywistość wokół nas się zmienia.

Co się zmieniło w naszym otoczeniu?

Bemowski ratusz ograniczał swoje działania stopniowo. Zawieszona została działalność Bemowskiego Centrum Kultury i wszystkich placówek bibliotecznych.  (Sam BCK powoli przygotowuje się do przeniesienia swoich usług online jak to robi wiele innych podmiotów). Obsługa interesantów w urzędzie została ograniczona do niezbędnego minimum, a ilość pracowników znacznie ograniczona. Nie załatwimy nic bez wcześniejszego umówienia się.

Polecane formy kontaktu to telefon oraz email ☎️ 22 443 75 50
📧 bemowo.urzad@um.warszawa.pl 📧

Informacyjnie: w tym miesiącu świadczenia rodzinne i alimentacyjne zostaną wypłacone 24 marca, natomiast 500+ 26 marca. Działalność urzędu opiera się głównie na:

➡️ rejestracja pojazdów tylko fabrycznie nowych, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel.22/325-40-88)
➡️ tylko odbiór dowodów osobistych po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel.22/325-40-66)
➡️ tylko odbiór paszportów po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel.22/325-40-40)

Nie ma możliwość uiszczania opłat w kasach.

Powielały się apele #zostańwdomu oraz o zaprzestanie traktowania tego czasu przez młodzież jak „koronaferie”. Ratusz zamknął kolejno place zabaw, siłownie plenerowe i wręczcie wybieg dla psów. Najpierw były kartki z prośbami, ale ponieważ rodzice je ignorowali  pojawiły się kłódki.  W bemowskich placówkach, jak w całym mieście, do piątku trwała rekrutacja. Została udostępniona możliwość przesyłania zgłoszeń mailowo aby ograniczyć wystawianie pracowników oświatowych na kontakt z wirusem. W przyszłym tygodniu rusza rekrutacja na dyżury wakacyjne, która będzie przeprowadzana na podobnych zasadach. We wszystkich instytucjach na Bemowie pojawiły się dozowniki  z płynem odkażającym i rękawiczki dla personelu.  Miejmy nadzieję, że korzyścią z tego będzie uproszczenie procedur składania różnego rodzaju dokumentów na przyszłość i tym samym zmniejszenie biurokracji.

Bemowo pomaga sąsiadom

Wraz z rozprzestrzenianiem się strachu przed wirusem rozprzestrzenia się również empatia mieszkańców. Wielu z nich organizuje się aby pomagać starszym czy przewlekle chorym sąsiadom. Powstała grupa Bemowo- Pomoc Sąsiedzka (LINK), która podzieliła naszą dzielnice na rewiry. Każdy rejon ma swojego koordynatora oraz grupę wolontariuszy ( chętni do współpracy wciąż są poszukiwani). Podopieczni mogą liczyć na pomoc w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków czy wyjściu z psem, a czasem po prostu potrzebują zwykłej rozmowy telefonicznej z drugim człowiekiem. Na klatkach rozklejane są ogłoszenia z numerem telefonu pod który potrzebujący może się zgłosić. Na facebooku działa również inna grupa pomocowa, odnoga ogólnopolskiej akcji Widzialna Ręka Warszawa Bemowo (LINK) tu także można szukać wsparcia, jak również pomysłów na spędzenie wolnego czasu w domu, ale aktywnie. Obie grupy współpracują z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, do którego również można się zgłosić jako wolontariusz.

Oprócz tego działa np. Bemowski telefon zaufania od poniedziałku do piątku w godz. 17- 20. Pod numerem 22 664 15 58 możemy uzyskać poradę jak poradzić sobie ze strachem, albo po prostu z kimś porozmawiać.  Również OPS  świadczy pomoc telefoniczną pod nr 22 487 13 00.  

Lokalne stowarzyszenie Wybieramy Bemowo uruchomiło natomiast internetową akcję Wspieramy Bemowskich Przedsiebiorców (LINK) każdy  z chętnych pod postem na stronie FB stowarzyszenia oraz na grupie Bemowo może się zareklamować mieszkańcom. Przedsiębiorcy opisują jakie środki higieniczne wprowadzili by zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i zachęcają do skorzystania ze swoich usług mimo kwarantanny. Ci, którzy musieli zawiesić swoja działalność przypominają o swoim istnieniu i liczą na to, że klienci wrócą do nich po kryzysie. To przykład pozytywnego działania, ale jednak sytuacja wielu bemowskich biznesów jest trudna. Dlatego jeśli możemy wspierajmy je!

 Trudna też jest sytuacja służby zdrowia. Brakuje masek, odzieży ochronnej i płynów do dezynfekcji. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć zbiórkę może to zrobić pod tym linkiem ( https://www.siepomaga.pl/koronawirus) .  

Co dalej?

Obecnie okres zamknięcia placówek oświatowych trwa do świąt wielkanocnych, które w tym roku będą wyglądały zupełnie inaczej niż do tej pory. Niestety, ale na to musimy się przygotować.  Wiele sklepów wprowadziło środki bezpieczeństwa. Kasjerzy siedzą za szybą, a ostępy pomiędzy klientami wyznaczają linie na podłodze. W małych sklepach jednocześnie wprowadzony jest limit 1-3 klientów w większych około 65 osób. Coraz mniej ludzi decyduje się na wychodzenie z domu i do tego również Państwa namawiamy.  Z niedawnej wypowiedzi Premiera można wywnioskować, że optymistyczny scenariusz zakłada zmniejszanie się ilości zachorowań do końca kwietnia, pesymistyczny mówi o powrocie do normalności dopiero … na wiosnę 2021 roku.

Na terenie naszej dzielnicy już kilkadziesiąt osób jest objętych kwarantanną. Jej przestrzeganie codziennie sprawdza policja.  Pozostaje nam poważnie traktować wszystkie zalecenia władz i się do nich stosować. Postarajmy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują i pielęgnujmy więzy rodzinne i towarzyskie za pomocą technologii np. poprzez rozmowy na skype. Coraz więcej bemowskich podmiotów ma dla nas propozycje spędzenia czasu wspólnie online np. Bemikowo – poranki rodzinne co sobotę organizuje warsztaty dla dzieci. (https://www.facebook.com/groups/451029602337683/) znacie więcej takich lokalnych inicjatyw? Zostawcie je w komentarzach!

Na koniec jeszcze istotnych telefonów jeżeli podejrzewacie u siebie zarażenie koronawirusem:

Infolinia NFZ 800 190 590

Sanepid Warszawa 223 118 002, 223 118 019 w godz. 8-15.30 lub 606 108 040 w pozostałych godzinach

Szpital Zakaźny na Wolskiej 22 33 55 261, 22 33 55 256

Szpital MSWiA 22 508 20 00, 22 508 19 00

Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! #zostańwdomu #bemowo

Exit mobile version